Kıbrıs Pizza Fırını

Kıbrıs Pizza Fırını

Kıbrıs pizza fırını kullanımı, yoğun olan mutfaklar için üretilmiştir. Endüstriyel sektörde üretim yapan firmalar bulunur. Bu firmalar, pizza fırını içinde oldukça dayanıklı ve profesyonel olması adına çalışma sağlar. Pizza fırını ebat ve ev tipi olarak farklı şekillerde yer alır. Üretiminde paslanmaz malzeme kullanılması, ısıdan zarar görmemesi adına önemlidir.

Pizza Fırını Nedir?

Pizza fırınları, pizza üreten ya da satışını yapan firmalar için kullanılmaktadır. Pizza fırını taş tabanlı fırınlar olarak bilinmektedir. Fakat endüstriyel anlamda gelişen makine sistemlerinde pizza fırını için konveyör bantlı fırınları üretmişlerdir. Bu tarz fırınlar, genel olarak ısıyı tabandan alarak pizzayı bu şekilde pişirmektedir. Aynı zamanda pizzayı yakmadan, yumuşak kıvamda olacak şekilde de ısı ayarlaması bulunmaktadır. Pizza fırınları 2 katlı, 3 katlı ya da 4 katlı olacak şekilde yer alır. Profesyonel mutfaklarda sıklıkla kullanılan pizza fırını, modern anlamda pizza için özel olarak üretilmiştir. Pizzanın dışı kıtır, içinin ise yumuşak olması pratik bir şekilde sağlanır.

Pizza Fırını Nasıl Kullanılır?

Kıbrıs pizza fırını, çok amaçlı pişirimlere uygun yapıda tasarlanmıştır. Burada hem hamuru pişirmesi hem de yumuşak bir kıvamda olması amaçlanmıştır. Bu sebeple  ısı ayarı da bu yönde yapılmıştır. Kıbrıs pizza fırını içerisindeki ısı derecelendirmesi, fırının yapısına göre değişkenlik gösterebilir. Fırınlar boyut olarak farklı olduğu için içerisindeki ısı dağılımı da farklılık gözetir. Oldukça yoğun çalışan bir  pizza firması için boyut olarak, büyük fırınlar tercih edilmelidir. Bu tarz fırınların kullanımı, pizzaların yerleştirilip aynı şekilde pişirilmesini sağlamaktır. Fakat daha küçük işletmeler için iki katlı fırınlar tercih edilir. Bu fırınlarda iki tepsi fırını alarak, yakmadan yumuşak kıvamda pişirir. Aynı zamanda yoğun çalışan işletmeler içinde zamandan tasarruf sağlanır.

Pizza Fırınını Kimler Kullanır?

Kıbrıs pizza fırını evde de kullanılabilecek bir fırındır. Çeşit olarak farklılık göz ettiği için boyutuna göre kullanım alanları da farklılık gösterir. Herhangi bir gıda sektöründe büyük fırınlar tercih edilir. Fakat ev ortamında ise daha küçük boyutta bir fırın tercih edilir. Kombi fırını, pizza üretimi ve satışı gerçekleştiren firmalar tarafından kullanılır. Otel ya da profesyonel mutfağa sahip firmalar içinde tercih edilmektedir. Pizza fırını, diğer gelişmiş fırın yapılarına göre pratik bir sistemi bulundurur.

Pizza Fırınının Çeşitleri Neler?

Endüstriyel sektörde, makine gibi çeşitli ürünlerin tasarımı yapılmaktadır. Burada ürünlerin dayanıklı ve profesyonel açıdan performans göstermesi amacıyla tasarım gerçekleşir. Kıbrıs pizza fırını kendi içerisinde değişkenlik gösteren bir fırındır. Fırın çeşitleri olarak;

·         İlk başta, taş tabanlı fırınlar endüstriyel sektörün gelişim göstermediği zamanlarda kullanılmaktadır.

·         Taş tabanlı fırınlarda ısı, taştan verilerek hamurunun pişmesi sağlanmaktadır.

·         Kombi fırınlar, konveksiyonel fırın şeklinde yalnızca pizza için üretilmiştir.

·         Buharlı fırınlar ise pizzanın buhar etkisiyle pişmesi amacıyla kullanılır. Buharlı fırınların en önemli özelliği, pizza piştikten sonra buharın hava borusundan yukarı doğru çıkmasıdır.

·         Farklı modellerde fırınlar günümüzde yer alır.

·         Fırının kullanım alanına göre de farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Yığma Fırını

Yığma ya da diğer bilinen ismi ile tuğla fırını, pizza fırını olarak yer almaktadır. Hamur işi ürünlerinin, pişirilmesinde oldukça ideal olmaktadır. Geleneksel fırınlarda, ustalar tuğla fırınları kullanmaktadır. Fırının en önemli avantajı yakıt maliyeti açısından, yalıtımda oldukça düşüktür. Aynı zamanda kendi içerisinde buharlı ya da buharsız olmak üzere modelleri bulunur. Geçmiş zamanlarda ve halen günümüzde de pizza fırını olarak kullanılmaktadır. Yalnızca pizza için değil lahmacun, ekmek ya da unlu mamullerinin pişirilmesinde tercih edilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
Kapat

Araba

Sepetinizde ürün bulunmuyor.