Kıbrıs Patiseri Fırını

Kıbrıs patiseri fırını diğer bir kelime anlamı ile konveksiyonel fırın şeklinde adlandırılmaktadır. Patiseri fırın, büyük yemek şirketlerinin mutfaklarında kullanılmaktadır. Aynı zamanda otel, gelişmiş firmalar ya da catering  şeklindeki mutfaklarda da görülür. Kıbrıs patiseri fırınının kullanımı, önemli bir tecrübe gerektirir. Fırında pişirilen hamur işi ya da diğer yemeklerin, aynı şekilde pişmesi için belirli teknikler uygulanır.

Kıbrıs Patiseri Fırını

Endüstriyel sektör,  endüstriyel fırın, endüstriyel makine gibi çeşitli mutfak malzemelerinin, kullanıldığı bir alandır. Otel, cafe, pastane ya da buna benzer şirketlerin, profesyonel mutfaklarında  kullanılan endüstriyel ürünler, üstün performans göstermektedir. Patiseri fırınlarda, endüstriyel mutfak ürünleri arasında yer alır. Büyük işletmeler için oldukça önemli olan ürün, mutfak bölümünde pişirme işlemini gerçekleştirmektedir.

Patiseri Fırını Nasıl Kullanılır?

Profesyonel mutfaklarda önemli bir yer edinen Kıbrıs patiseri fırını pişirme, ısıtma gibi işlemlerde kullanılmaktadır. Fırın içerisinde ayrı bölümler bulunur. Bu bölümlerde ısının üretilmesi ve pişirilmesi gibi çeşitli ayarlamalar yapılır. Fırını kullanmak için deneyimli bir kişinin bulunması önemlidir. Çünkü patiseri fırını, hamur işlerinin pişirilmesi ya da diğer yemeklerin pişirilmesi için belirli ayarlamaları bulunan bir fırındır. Fırında bulunan fan aracılığı ile birlikte ısı üretilir. Ardından pişirme bölümünde de hava ısıyı transfer ederek, tamamen pişirme sağlanır. Burada içerisine koyulan herhangi bir ürünün sağlıklı bir şekilde pişe bilmesi için ısınma esnasında pişirilmeye göre ayarlamanın yapılması gerekir.

Kıbrıs Patiseri Fırını İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Patiseri fırın diğer bir ismi ile konveksiyonel fırın olarak belirtilmektedir. Genel olarak fırınlarda ya da büyük mutfak alanlarında tercih edilmektedir. Kıbrıs patiseri fırını için belli başlı bilinmesi gereken detaylar bulunur. Bunlar;

·         İlk olarak fırın hakkında bilgisi olan bir kişinin, patiseri fırını ile ilgilenmesi gerekir. Aksi takdirde içerisinde bulunan ürünün yanması ya da kapağının geç açılması gibi durumlarla karşılaşılabilir.

·         Fırın içerisine tepsi koyulmadan önce fırında bir ısıtma işlemi yapılmalıdır. Isınma işleminin tepsi konulduktan sonra yapılması, pişmenin geç oluşmasını sağlar. Bu sebeple tepsi koyulmadan 2-3 dakika öncesinde, fırın ısıtılmaya başlanıldığı takdirde daha sağlıklı bir sonuç elde edilir. Böylelikle istenilen derecede bir sıcaklığa da ulaşılır.

·     Fırının ısıtma ve pişirilme ayarlarına dikkat edilmesi önemlidir. Isıtma ayarından sonra pişme ayarı da buna uygun şekilde yapılmalıdır.

·    Kıbrıs patiseri fırını içerisinde birçok yemek yapılır. Bunlar hamur işi, tatlı ve buna benzer yiyeceklerdir. Bu yiyeceklerin hepsinin aynı ısı derecesindeve tam anlamıyla pişmesi için belirli ısı değerleri bulunur.

·  Farklı raflara göre farklı derecelendirmelerin bulunması, fırın üzerindeki ayarlama sistemi ile sağlanır. Bu sebeple ayarlamanın doğru bir şekilde yapılması, ısı derecesinin de yemeklere doğru orantıda gitmesi için önemlidir. 

Patiseri Fırınındaki Çift Emniyetli Kapı Nedir?

Kıbrıs patiseri fırını ile pişirme işlemi sırasında, içinde yoğun bir buhar oluşmaktadır. Bu buhar oluştuğu esnada fırının kapağı açılırsa, yaralanma ya da buna benzer durumlarda karşılaşılabilir. Bu sebeple böyle bir durumun yaşanmaması için çift emniyetli kilitler bulunur. Bu kilitlerin amacı buharın kapak açıldıktan sonra tehlikesiz bir şekilde dışarı çıkmasını sağlamaktır.

Patiseri Fırının Bakım Ve Onarımı

Endüstriyel alanlarda yer edinen mutfak ürünleri arasında, Kıbrıs patiseri fırını da yer almaktadır. Fırının dayanıklı malzemeden yapılması önemlidir. Kullanım esnasında arızalanması, içerisinde yemeğin kilitli kalması gibi durumlar yaşanabilir. Bu tarz problemler ile karşılaşılmaması için bakım ve onarımının yapılması gerekir. Fırının temizlenmesi, ayarlamalarının sabitlenmesi ve buna benzer bakımları yapılmalıdır. Böylelikle, kullanım esnasında herhangi bir problemle karşılaşılmaz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
Kapat

Araba

Sepetinizde ürün bulunmuyor.